Bieszczady – odkryj najpiękniejsze szlaki
Bieszczady: Dzikie czy nie? Bieszczady są często kojarzone z dzikością i prymitywizmem, co jest wynikiem perypetii, które spotkały ten region po drugiej wojnie światowej. Po przymusowych przesiedleniach, rozległe, opuszczone tereny były stopniowo odkrywane przez turystów. Pamięć tamtych czasów, pełna obrazów dzikich biwaków, pustych szlaków i niezależności od udogodnień cywilizacji, jest dziś mocno zniekształcona. Bieszczady już nie różnią się od innych górskich regionów Polski pod względem standardów turystycznych, a na najpiękniejszych szlakach nie brakuje zwiedzających. Mimo to, nadal możemy tam znaleźć miejsca “gdzie diabeł mówi dobranoc”.
Bieszczady są niezmiernie zróżnicowane i obfitują w wiele krajobrazów. Najbardziej znanym są oczywiście połoniny – górskie łąki, występujące wyłącznie we Wschodnich Karpatach. Jednak Bieszczady to także bukowe lasy pokrywające pasmo Wysokiego Działu, malownicze jeziorka Duszatyńskie na zboczach Chryszczatej czy doliny dawnych wsi, takich jak Caryńskie, Krywe, Łopienka czy Tyskowa. To prawdziwe bogactwo krajobrazów, które czeka na odkrywanie.
Na Tarnicę i dalej Odwiedzanie Bieszczad bez wejścia na najwyższy po polskiej stronie szczyt? To niewybaczalne! Tarnica, o wysokości 1346 m n.p.m., należy do Korony Gór Polski i wznosi się nad Wołosatem. To stamtąd najłatwiej jest dostać się na szczyt – w ciągu około 2h 15 min. Można tam podziwiać nie tylko polskie Bieszczady, ale także ukraińskie, w tym Pikuj, Połoninę Borżawę, Równą, Krasną i Gorgany. Jeżeli trafisz na dobre warunki (szczególnie zimą, na początku wiosny i jesienią), z Tarnicy zobaczysz nawet Tatry.
Jeśli masz do dyspozycji cały dzień, polecamy dalszą wędrówkę, do wyboru masz trzy opcje:
- Z Przełęczy pod Tarnicą możesz skierować się czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim w stronę Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch. Przed oczami będziesz miał cały czas Połoniny Caryńską i Wetlińską.
- Z Przełęczy pod Tarnicą możesz także kierować się czerwonym szlakiem w stronę Przełęczy Goprowskiej, Kopę Bukowską, Halicz i Rozsypaniec do Przełęczy Bukowskiej.
- Z Przełęczy pod Tarnicą niebieskim szlakiem na Przełęcz Goprowską, Bukowe Berdo do Widełek.
Przez Połoninę Wetlińską Połonina Wetlińska jest bardzo popularna, ale nie da się jej odmówić piękna. To idealne miejsce na wędrówkę dla rodzin z małymi dziećmi.
Połonina Caryńska z innej perspektywy Wybierając się na szlak w Bieszczady, warto zobaczyć Połoninę Caryńską z innej strony.
Na Wielką i Małą Rawkę Mała i Wielka Rawka wznoszą się na południe od drogi łączącej Ustrzyki Górne z Wetliną.
Do Jeziorek Duszatyńskich Jeziorka Duszatyńskie na zboczach Chryszczatej powstały w wyniku osuwiska, które miało miejsce ponad 100 lat temu.
W krainie dolin – do źródeł Sanu Ta trasa prowadzi przez Dolinę Górnego Sanu, zaczyna się w Bukowcu i prowadzi oznaczoną na zielono ścieżką przyrodniczą Bieszczadzkiego Parku Narodowego.