×
Matka Boża Pięknej Miłości
Niezwykłe Sanktuarium w Bieszczadach
W sercu malowniczych Bieszczad, w miejscowości Polańczyk, znajduje się kościół parafialny, w którym można podziwiać przepiękny obraz Matki Bożej Pięknej Miłości. Ten obraz, słynący z wielu łask, jest niezwykle ważnym elementem duchowości tego regionu.
Historia tego miejsca sięga XVIII wieku i jest związana z przepiękną legendą. W miejscu obecnej parafii miało miejsce cudowne wydarzenie. Matka samotnie wychowująca swoją niepełnosprawną, niemą córkę, wyruszyła do folwarku na coroczne sianokosy. Gdy kobieta pracowała, siedmioletnia dziewczynka bawiła się w pobliżu, i gdy poczuła pragnienie, podeszła do strumyka napić się wody. W tym momencie, dziewczynka zobaczyła dziwną jasność, a następnie Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Przeraziła się i głośno krzyknęła: mamo! Było to pierwsze słowo, które wypowiedziała po siedmiu latach!
Obraz Matki Bożej, umieszczony przy strumyku, a później w wybudowanej świątyni w Łopience, stał się celem pielgrzymek. W kościele parafialnym w Polańczyku możemy zobaczyć przepiękny, słynący wieloma łaskami obraz Matki Bożej Pięknej Miłości. Obraz to dawna ikona Matki Bożej Łopieńskiej, która została przywieziona z pobliskiej Łopienki – wioski, która została wysiedlona, tamtejsza świątynia zdewastowana.
Jak ikona trafiła do Polańczyka? Wszystko za sprawą oficera Wojska Polskiego, który w spotkaniu z proboszczem Polańczyka polecił zabrać ikonę z łopieńskiej świątyni z powodu zagrożenia zniszczeniem, a nawet możliwą kradzieżą. Dzięki staraniom proboszcza i grupy parafian, ikona została przeniesiona do Polańczyka.
Polańczyk jest obecnie bieszczadzkim „centrum turystyki”. To tutaj w czas wakacyjny (i nie tylko) przybywają liczni turyści, a do kilku ośrodków sanatoryjnych setki kuracjuszy na każdym turnusie, którzy są stałymi pielgrzymami do Matki Pięknej Miłości. Warto odwiedzić to miejsce!
Więcej informacji na stronie: Matka Boża Pięknej Miłości